Nordalia – Katowice

W 16 edycji katowickiego Festiwalu Nordalia wzięła udział członkini Polsko-Fińskiej grupy projektowej – Ewelina Bator. Tak wydarzenie opisuje główna organizatorka Festiwalu pani Maria Danielska:

Pod koniec pierwszego tygodnia festiwalowego mieliśmy przyjemność gościć panią Ewelinę Bator z Warszawy, której pasją jest Finlandia. Przekrój tematyczny był szeroki, dostosowany do odbiorców w różnym wieku. Granica wiekowa? Nie było żadnej. W skrócie można powiedzieć, że od 7 lat do… ho, ho, ho…
W Willi Fitznera, jak w każdym szanującym się miejscu zaczęliśmy od kawy, a konkretnie, jak należy zamówić ją po fińsku, aby można było się faktycznie napić. Czy wiecie, że Finlandia zajmuje pierwsze miejsce w ilości konsumpcji tego gorącego, ciemnego, pachnącego napoju, który każdego tak pobudza do pracy?!
Poznaliśmy też, mrożące krew w żyłach, niesamowite przygody Rysia Rapera i cioci Reginy, a to wszystko za sprawą… O nie.! Nie będziemy tego zdradzać. Gościły nas dzieci z Zespołu Szkół Omega w Katowicach, które z zaciekawieniem słuchały kryminalnej opowieści, a też i żywiołowo reagowały w miarę postępującej akcji. Na zakończenie musiały sporządzić portret pamięciowy złoczyńcy. Najlepsi otrzymali różnokolorowe odznaki zdolnych detektywów.
Naszą fińską podróż zakończyliśmy w Helsinkach wędrując po tym mieście w najwygodniejszym obuwiu, bo w trampkach. Ta wędrówka była inna od tych, jakie wcześniej nam zdarzało się wysłuchać. Były to bardzo osobiste refleksje pani Eweliny, która podzieliła się swoimi wrażeniami i różnymi odczuciami, które zmieniały się w zależności od miejsca i czasu, kiedy tam spacerowała. Na zakończenie słuchacze zasypali gościa pytaniami na różnorodne tematy: literatura współczesna, kinematografia, historia najnowsza. Niestety musieliśmy zakończyć spotkanie, a uczyniliśmy to ze smutkiem i z niechęcią.

Strona FB Festiwalu: https://www.facebook.com/Nordalia-495880207089578/

fot. M. Danielska